Acıbadem Üniversitesi’nin emsal artışı talebine, AKP-MHP’den onay

Ataşehir İçerenköy ve Küçükbakkalköy Mahallelerinin 2022 yılının şubat ayında onaylanan imar planlarına askı sürecinde 461 adet itiraz geldi. İtirazlar karara bağlanmak üzere İBB Meclisi’nin ocak ayı oturumlarında gündeme alındı. İtirazlar içinde eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın mütevelli heyeti lideri olduğu 2013 yılında Ataşehir’de açılan Acıbadem Üniversitesi’nin itirazı dikkat çekti.

Eski federasyon liderinin ismini taşıyan Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi’ne ilişkin parseller için belirlenen 2 emsalin, 3.5 olarak düzenlenmesi istendi. İBB Şehir Planlama Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmede emsal artışı talebinin mevcut planın bütünlüğünü bozacağı ve plan kararlarına ters nitelik taşıdığı vurgulandı. AKP-MHP Kümesinin çoğunlukta olduğu İmar ve Bayındırlık Komitesi’nde, üniversitenin emsal artışı talebi 2.5’e düşürülerek uygun bulundu. Karar meclisten de CHP-İYİ Parti kümesinin muhalefeti ile geçti.

BİLİRKİŞİ KAÇAK TESPİT ETMİŞTİ

Üniversite yerleşkesinin bulunduğu arazinin imarı, 2013 yılında İBB Meclisi’nde değiştirilmişti. Üniversitesinin imar planlarına ve onaylı projesine karşıt olduğu tezi mahkemeye taşınmıştı. Anadolu 18. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava kapsamında hazırlanan uzman raporunda, 3 bloktan oluşan yerleşkedeki kat bahçelerinin projesine ve imar yönetmeliğine alışılmamış olduğu, kaçak bodrum katları ile binaların yüksekliğinin arttırıldığı tespit edilmişti. Fakat dava belgesi kapatılmıştı.

Planda; toplantı salonu, konferans salonu, spor salonu üzere ünitelerin bulunduğu bodrum katlar, toplam inşaat alanı hesabının dışında bırakılmıştı. Yaklaşık 20 dönümlük arazi, Acıbadem Üniversitesi ve Maliye Hazinesi mülkiyetinde. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2011’de Hazine payına ilişkin kısmın, üniversite kurmak gayesiyle 49 yıllığına Acıbadem Üniversitesi’ne devredilmesini uygun buldu ve periyot gerçekleşti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir