BİK’ten reform niteliğinde kararlar

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun 32. Periyot 5. Toplantısı sona erdi.

Yönetim Kurulu’nun Genel Kurul’a teklif olarak sunduğu ve gündeme alınan unsurlar oy birliğiyle kabul edildi.

Genel Konsey tarafından 1 Nisan 2023 tarihinde yürürlüğe giren Resmî İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin fiili satış koşulları, vadeli yayınların takımında yer alabilecekler, internet haber sitesi bulunmayan yerlere ait bekleme mühletleri ve ziyaretçi trafikleriyle alakalı hususları başta olmak üzere 4, 18, 19, 20, 23, 35, 49, 51, 52, 53, 54, 56, 58, 61, 63, 65, 67, 68, 107, 111, 113, Süreksiz 4. ve Süreksiz 5. unsurlarında değişikliğe gidildi.

İLETİŞİMDE ‘YÜKSEK LİSANS’ YAHUT ‘DOKTORA’YA MÜSPET AYRIMCILIK

Yönetmelikte fikir çalışanlarının nitelik kurallarının düzenlendiği hususta değişikliğe gidilerek bağlantı alanında ‘yüksek lisans’ yahut ‘doktora’ programlarından mezun olanların direkt takımda istihdam edilebilmesine imkan tanındı. Böylelikle beşeri sermayesi yüksek fikir emekçilerinin takımda yer almaları sağlanarak vadeli yayınların daha kaliteli ve özgün içerikler üretmesi hedeflendi.

KÖŞE YAZILARINDA ‘NİTELİK’ ARANACAK

Yönetmeliğin köşe muharriri istihdamını düzenleyen unsuruna “toplumsal konular hakkında kendi görüş ve kanılarının yer aldığı” ibaresi eklenerek rastgele bir toplumsal konuda fikir sunmayan, yenilikten ve günlük hayattan uzak ve alıntılardan oluşan yazıların ‘köşe yazısı’ olarak değerlendirilmeyeceği karar altına alındı.

Son yıllarda gazete satışlarında yaşanan düşüşle birlikte kâğıt, kalıp, mürekkep, sinema ve kimyasallar üzere sarf gereçlerin girdi maliyetleri göz önünde bulundurularak günlük fiili satış adedi 75 binin ve 100 binin üzerinde olan gazetelere daha fazla resmi ilan verilmesini düzenleyen ek gösterge koşulları kabul edildi.

Bir öbür düzenlemeyle ek göstergeden yararlanmak için uydurma trafik sağlayan internet haber sitelerinin önlenmesi maksadıyla ek gösterge oranları düşürülürken ilan haberleştirme ek göstergesinin ise yalnızca Genel Kategori’de yer alan internet haber sitelerine verilmesi kararlaştırıldı.

3 VİLAYETTE BEKLEME MÜDDETİ 6 AYA DÜŞÜRÜLDÜ

Resmi ilan yayımlayan internet haber sitesi bulunmayan Bayburt, Çankırı ve Iğdır vilayetlerinde dijital yayıncılık dalının canlanması ve ek istihdam oluşmasını sağlamak üzere bekleme mühleti 24 ay yerine 6 ay olarak düzenlendi.

Ayrıca 1., 2., 3., 4. ve 5. Kategorilerde yer alan ve 6 aylık bekleme müddetinin akabinde resmi ilan yayımlama hakkı kazanmak isteyen internet haber sitelerinin gerçekleştirmeleri zarurî kılınan 4 katı taban tekil ziyaretçi sayısı 2 kata düşürülürken sayfa görüntüleme sayısı 2 kat olarak belirlendi.

İnternet haber siteleri hakkında taban ziyaretçi ve trafik koşuluyla ilgili durdurma ya da yine devam etme süreçlerinde; taban ziyaretçi trafiklerini birbiri arkasına en az 7 gün yahut ay içerisinde fasılalı olarak en az 16 gün yerine getirip getirmediklerine bakılacak.

AĞIR İHLAL CÜRMÜNÜ İŞLEYENLERE 2 YIL HAK MAHRUMİYETİ

Ziyaretçi trafiklerinde “ağır ihlal” cürmünden resmi ilan yayımlama hakları düşürülen internet haber siteleri ve imtiyaz sahipleri 2 yıl içerisinde yine resmi ilan yayımlama talebinde bulunamayacak.

HABER SİTELERİNİN DÖNEMİ VE ALAN İSMİ DEĞİŞİKLİĞİNDE KOLAYLIK

Yönetmelikte daha evvel 2 yıl olarak belirlenen bölüm ve alan ismi değişikliği mühleti 1 yıla düşürüldü. Böylelikle mevzuata ait yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanan internet haber sitelerinin yayıncılık manasında uygun işler yapan lakin resmi ilan havuzuna dahil olmamış internet haber sitelerine devredilmesi mümkün hale gelirken akılda kalması güç, yazımı uzun alan isimlerinin değiştirilmesi kolaylaştırıldı.

Basın mensuplarına verilen faizsiz borç para ölçüsü 6 bin Türk Lirası’ndan 12 bin Türk Lirası’na; evlenen yahut çocuğu olanlar için 9 bin 600 Türk Lirası’ndan 15 bin Türk Lirası’na yükseltildi. Geri ödemelerde taksit mühleti 12 ay olarak belirlendi.

Geri ödemesiz muhtaçlık yardımı 4 bin Türk Lirası’ndan 6 bin Türk Lirası’na, mevt yardımı ise 6 bin Türk Lirası’ndan 9 bin Türk Lirası’na çıkartıldı.

BASIN DERNEKLERİNE VE AZINLIK GAZETELERİNE 1 MİLYON TL

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu, 2024 yılı içerisinde basın derneklerine 700 bin Türk Lirası, Lozan Barış Antlaşması kapsamında azınlık statüsünde sayılan cemaat toplulukları tarafından ülkemizde yayınlanan gazetelere ise 300 bin Türk Lirası yardım yapılmasını kararlaştırdı.

Diğer taraftan müddetli yayınlara verilen kredilerde uygulanacak yıllık faiz oranı 2024 yılı için yüzde 45 olarak belirlenirken muhtaçlık duyulması halinde faiz oranının yıl içerisinde revize edilebilmesine imkan tanındı.

32. Devir 5. Genel Heyet Toplantısının akabinde Genel Konsey Üyeleri günün anısına düzenlenen ağaç dikim merasimine katıldı. Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, Genel Müdür Cavit Erkılınç ile üyeler dikilen ağaçlara can suyu verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir