Harvey Weinstein ikinci cinsel istismar davasında da suçlu bulundu

Gareth Evans
BBC News, Washington

Bir vakitler “Hollywood’daki en güçlü isim” olarak bilinen eski Amerikalı sinema imalcisi Harvey Weinstein, hakkında Los Angeles’ta görülen cinsel istismar davasında hatalı bulundu. Weinstein, ortalarında tecavüzün de olduğu üç cinsel atak ile suçlandı.

70 yaşındaki Weinstein, 2020 yılında da diğer bir cinsel istismar davasında daha hatalı bulunmuş ve 23 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Pazartesi günü görülen davanın akabinde Weinstein, daha uzun vadeli mahpus cezasıyla karşı karşıya.

İki ay süren duruşmalarda, mahkemeye Weinstein’ın bayanlara cinsel akınlarda bulunmadan önce sahip olduğu gücü nasıl kullandığı anlatılmıştı.

Weinstein, gerçek kimliği müdafaa emelli gizlenen “Jane Doe 1” isimli bir bayanın tecavüz ve cinsel hücum savlarından hatalı bulundu.

Mahkeme, California Valisi Gavin Newsom’un eşi Jennifer Siebel ile “Jane Doe 2” ismiyle anılan bir bayanın savları hakkında kanıt yetersizliği nedeniyle misyonsuzluk kararı verdi.

Weinstein, “Jane Doe 3” ismiyle anılan öteki bir bayanın savları karşısında ise beraat etti.

Son suçlamalarda Beverly Hills ve Los Angeles’taki otellerde 2004 – 2013 ortasındaki cinsel atak ve tecavüz savları kelam konusu.

Harvey Weinstein’in 2020’de New York‘taki mahkumiyeti, sinema sanayisinde yıllarca devam eden cinsel tacize karşı çıkan #MeToo hareketi için bir dönüm noktası olmuştu.

Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow ve Salma Hayek üzere yıldızlar Weinstein’ı cinsel atak ve tacizle suçlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir