Kılıçdaroğlu’ndan asgari ücret eleştirisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda konuştu.

Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş merkezli zelzele felaketi sonrası toplanan yardım paralarıyla ilgili davette bulundu. Toplanan 115 milyar liranın 41 milyar lirasının yatırılmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, ”Kim bu parayı ödemeyenler? Sanki bu parayı ödemeyenler beşli çeteler mi?” diye sordu.

CHP lideri, bugün açıklanan asgari fiyat üzerinden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a da reaksiyon gösterdi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

”Depremi yaşayan insanlara en azından 85 milyon olarak katkı moral vermek istedik, kampanyalar açtık. Yıl sonuna kadar zelzele bölgesindeki konutların elektrik ve doğalgaz faturalarını bizler ödeyebiliriz. Sarsıntı sonrası ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyası açıldı. Herkes katkı vermeye çalıştı. Ben de bir aylığımızı ödeyeceğim dedim sonraki hafta götürdük yatırdık. 115 milyar liranın 74 milyar lirası yatırılıyor 41 milyar lirası ise hiç yatırılmadı.

”KİM BU PARAYI ÖDEMEYENLER?”

Kim bu parayı ödemeyenler? Sanki bu parayı ödemeyenler beşli çeteler mi? Buradan davette bulunuyorum nerede bu paralar kim ödemedi bu paraları? Televizyonlara çıkacaksınız parayı ödemeyece gelince yok olacaksınız. Biz takipçisi olacağız. Ödemeyenlerin kamuoyu ile açıklanmasını istiyoruz.

TUTUKLU TİP MİLLETVEKİLİ CAN ATALAY’IN DURUMU

Can Atalay tutuklu. Parlamentoya gelip yemin edemiyor. Meclis Lideri’ne davet yaptım mazbatasını aldığı halde milletvekili yemin edemiyorsa asıl sorumlu sensin Sayın Numan Kurtulmuş.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Bugün minimum fiyat açıklandı, net 11 bin 402 lira oldu. Emekçinin hakkını korumak sendikanın misyonudur. Beni şaşırtan Türk-İş Lideri’nin buna hiç itiraz etmemesi makuldür diyor bu sayı o denli anlıyorum ben. Tıpkı Türk-İş’in yaptığı öteki bir açıklama var; bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 13 bin 439 lira. Çalışanın hakkını ve hukukunu korumak sendikanın vazifesidir. Şayet sendika iradesini saraya ipotek etmişse, sendikacı olmaktan çıkar. Onun hukuktaki ismi sarı sendikacılıktır. Biz söyledik makulü 15 bin civarında bir şey verirsiniz. Bu da kabul görmedi. Personelin hakkını savunmak yeniden bize düştü.

”BENİ ASLA TEHDİT EDEMEZSİNİZ DEMELİYDİ, DEMEDİ”

Çok sık tekrar edilen bir sözcük var beka. Nedir beka? Bir beka sıkıntımız var. ‘Kılıçdaroğlu bir ulusal güvenlik problemidir.’ diye söylerler. Türkiye’de bir beka sorunu var. Son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a oy veren vatandaşlarıma seslenmek istiyorum. Şayet devleti yöneten bir kişi mal varlığı münasebetiyle teslim alınmışsa o kişi teslim alınmış kişidir. O kişi devletin en zirvesindeyse Türkiye için bir beka sıkıntısıdır. Tehdit ediyorlar ‘Kızdırma senin mal varlığını açıklarız.’ diyorlar. ‘Araştırmazsanız namertsiniz ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin cumhurbaşkanıyım beni asla tehdit edemezsin.’ demeliydi demedi. Türkiye’yi tefecilere teslim etmişsseniz beka sorunu var demektir. Devleti milletlerarası tefecilere teslim eden bir kabine.

”TÜRKİYE’NİN İRADESİNİ SATMAK BEKA SORUNUDUR”

Türkiye’nin iradesini satmak beka problemidir. Türkiye’nin iradesi satıldı. Toplum unutabilir biz unutmayacağız. İstanbul’da Kaşıkçı cinayeti işlendi. Şayet bu ülke bağımsızsa davanın burada görülmesi gerekirdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir