KKTC’nin TDT’deki varlığı Rum yönetimini rahatsız etti

Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY), Ankara’daki Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Harikulâde Tepe Toplantısı’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bayrağının yer almasından ötürü rahatsızlığını Macaristan‘a ileteceği ve Budapeşte’den izahat isteyeceği kaydedildi.

Rum basınında yer alan haberlerde, GKRY Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Theodoros Gotsis, KKTC bayrağının toplantıda kullanılması sebebiyle TDT’ye üye ve gözlemci devletler nezdinde önleyici teşebbüslerde bulunduklarını tabir etti.

Gotsis, KKTC’nin sembollerinin Avrupa Birliği (AB) üyesi Macaristan yetkililerinin huzurunda kullanılmasının kabul edilemez olduğunu, bu nedenle önleyici teşebbüslere ek olarak, Güney Kıbrıs’ın duyduğu derin rahatsızlığın Budapeşte’ye aktarıldığını vurguladı.

Macaristan’dan izahat istendiğini ve hususun diplomatik yollardan ele alınacağını belirten Gotsis, konunun GKRY Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos tarafından, Macar mevkidaşına, AB Dışişleri Bakanları Kurulu çerçevesinde Brüksel’de yapılacakları görüşmede ileteceğini vurguladı.

Öte yandan, KKTC’nin TDT Harikulâde Tepe Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı ile temsil etmesi ve toplantıda bayrağının kullanılması GKRY basınında geniş yer buldu.

GKRY’de yayın yapan ANT1 kanalı, hususla ilgili haberinde, “Ersin Tatar, bu sabah Ankara’nın konut sahipliği yaptığı Türk Devletleri Teşkilatı’nın harikulâde toplantısına katılan ülke önderleriyle birlikte, geçersiz devletin bayrağı önünde memnun keyifli poz verdi.” sözlerini kullandı.

Rum kısmında yayın yapan bir çok gazete de KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın tepe toplantısında yaptığı konuşma sırasında keyifli göründüğü bilgisine yer verirken, dorukta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasında, KKTC’nin hâkim eşitlik ve eşit milletlerarası statüsü ile tanınması gerektiğini lisana getirmesini sayfalarına taşıdı.

Kaynak: AA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir