Kocaeli’den damızlık koçlarda 2. etap dağıtım… 500 koç, 150 teke verilecek

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, koyun ve keçilerde verimliliği artırmak için hayata geçirilen “Damızlık Koç Takviyesi Projesi” kapsamında, üreticilere damızlık koç dayanağı sağlıyor. Yüzde 50 hibeli takviyenin birinci etabında 75 Merinos ırkı koç geçen hafta üreticilere teslim edilmişti.

Projenin ikinci etabında ise 123 koç, merasimle üreticilere dağıtıldı.

Bursa’nın Karacabey ilçesindeki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı devlet üretme çiftliğinde yetiştirilen 100 baş Karacabey Merinosu ırkı ve 23 baş Kıvırcık ırkı koç, projeye başvuran üreticilere kura formülüyle teslim edildi.

Dağıtım merasimine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Numan Balaban, Kocaeli Damızlık Koyun Keçi Birliği Lideri Mustafa Çakır, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri katıldı.

“ET VE SÜT ÜRETİMİNDE VERİMLİLİK ARTACAK”

Genel Sekreter Yardımcısı Aydınlık, burada yaptığı konuşmada, Lider Tahir Büyükakın’ın talimatıyla, çiftçilere, tarım ve hayvancılığa, hayata geçirdikleri çok sayıda proje ile önemli dayanaklar verdiklerini söyledi. Büyükşehir’in dayanaklarıyla birlikte Kocaeli’de ziraî ve hayvansal üretimin arttığını belirten Aydınlık, can suyu projelerle çiftçilerin her vakit yanında olduklarını söz ederek, şunları kaydetti:

“Daha evvel damızlık manda vermiştik. Artık ise ‘Damızlık Koç Takviyesi Projesi’ ile üreticileri desteklemeyi sürdürüyoruz. Küçükbaş hayvancılıkta nitelikli damızlık muhtaçlığının karşılanmasıyla yerli koyun ve keçilerin et ve süt randımanlarının artırılması ve hayvan sürülerinin ıslahını amaçlıyoruz. Koçlar, tüm denetimleri yapılarak sağlıklı halde getirildi. Geçen hafta projenin birinci etabında 75 üreticimize Merinos ırkı koç teslim etmiştik. Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinden gelen talepler doğrultusunda, ikinci etapta tekrar kura formülüyle 100 baş Karacabey Merinosu ırkı ve 23 baş Kıvırcık ırkı koç üreticilere yüzde 50 hibeli olarak verilecek. Sizlere Liderimiz Tahir Büyükakın’ın selamlarını iletiyorum. Tüm üreticilerimize güzel ve bereketli olsun.”

TOPLAMDA 500 KOÇ VE 150 TEKE VERİLECEK

Toplamda 500 koç ve 150 tekenin verileceği proje, üreticilerden büyük ilgi gördü. Dayanağın kendileri için çok değerli olduğunu belirten yetiştiriciler, her vakit yanlarında olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür etti. Kocaeli Damızlık Koyun Keçi Birliği Lideri Mustafa Çakır, Büyükşehir Belediyesi’nin damızlık koç takviyesinden ötürü yetiştiricilerin çok mutlu olduğunu söyledi. Uzun yıllardan beri yetiştiricilerin damızlık koç konusunda büyük külfetleri olduğunu, temin etmek için Bursa Karacabey’e, Bandırma’ya gitmek zorunda olduklarını ve büyük zorluklar çektiklerini belirten Çakır, “Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz bu hizmeti çiftçilerimize ilaç üzere geldi. Önümüzdeki yıllarda da inşallah bu projelerin daha güzelleştirilerek devam ettirilmesini istiyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir