Öğrencisine ‘meydan dayağı’ atan öğretmen savunmasında: Elime vurdum

İzmit Mesleksel Eğitim Merkezi’nde meydana gelen olayda, makine kısmında eğitim alan 17 yaşındaki M.H.Y., öğretmeni C.D. tarafından darp edildi.

Şiddet anları, sınıftaki diğer bir öğrenci tarafından cep telefon kamerası ile kaydedildi.

Olaydan haberi olmayan gencin ailesi, görüntünün toplumsal medyaya düşmesiyle durumu öğrenerek, öğretmenden şikayetçi oldu.

Olaya ait yasa gereği kolay yargılama tarzı uygulandı. Yargılamada sanık C.D. beraat aldı, müşteki avukatının karara itirazı üzerine dava açıldı.

Kocaeli 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen birinci duruşmaya tutuksuz sanık C.D., mağdur öğrenci M.H.Y. ve babası Ahmet Yılman, avukatlar Aylin Şengöz, Zeynep Şentürk ile Yeşim Karagören katıldı.

Savunması için kelam hakkı verilen C.D., suçlamaları kabul etmeyerek evvelki sözlerini tekrarladı.

“BİRKAÇ SEFER KENDİ ELİME VURDUM”

C.D. evvelki tabirlerinde, şunları söyledi:

Olay 21 Mart tarihinde meydana gelmiştir. Olay günü teorik olarak dersimi anlatıyordum. M.H.Y. ders esnasında öğrencilerle daima konuşup telefon ile oynuyordu. Uygun bir üslup ile uyardım fakat kendisi hala konuşmalarına ve ders bölmelerine devam etti. Bunun üzerine kendisini yeniden kelamlı olarak uyardım. Bunun üzerine latife maksadıyla öğrencimin başının gerisine elimi koyarak, ’Bak nasıl dövülür’ diyerek birkaç sefer kendi elime vurdum. İmgelerden de anlaşılacağı üzere ben sol elimi başına koyup sağ elimle kendi elime vurmaktayım. Esasen olayda bu formda son buldu. İmajın dışında öteki olayımız yaşanmadı ve dersimize devam ettik. Olay anlattıklarımdan ibarettir. Bunun dışında ben hakaret suçlamasını kabul etmiyorum. Ben öğrencime hakarette bulunmadım.

“DEVAMSIZLIKTAN SINIFTA KALDI”

Bugün yaptığı savunmada ise olaydan sonra M.H.Y.’nin öğretmeni olmaya devam ettiğini kaydeden C.D., “M.H.Y. de derslere girdi, bir sorun yaşamadık. Hatta benim derslerime girip, öğlenden sonra da dersten kaçıyordu. Dersten kaçmaması konusunda uyardım. M.H.Y. bana derslerimi sevdiği için girdiğini söyledi. Sonra devamsızlıktan sınıfta kaldı.” diye konuştu.

Sınıfta yaşananları anlatan M.H.Y. ise şu tabirleri kullandı:

İzmit Mesleksel Eğitim Merkezi Makine kısmında eğitim almaktaydım. Tarihi tam hatırlamamakla birlikte pazartesi günü makine dersimiz vardı. C.D. öğretmenimiz ders anlattığı sırada, art sıramda oturan arkadaşım bana saatin kaç olduğunu sordu. Ben de saati ve derse kaç dakika kaldığını söyledim. Bunun üzerine C.D. öğretmen bana hitaben, ‘Ne konuşuyorsunuz lan’ diyerek ’Yavşak’ dedi. Ben ise ’Kusura bakmayın hocam özür dilerim, bir daha olmaz. Ayrıyeten hocam lütfen sözünüzü düzeltin bu formda konuşmanız beğenilen değil’ dedim. Bunun üzerine öğretmenim yanıma geldi, ’Senden mi öğreneceğim nasıl konuşacağımı?’ diyerek eliyle omuzumu sıktı ve beni tahtaya kaldırdı. Öğretmenim omuzumu sıkmaya devam edince, ‘Hocam canım acıyor, elinizi çeker misiniz’ dedim. Fakat C. öğretmen elini çekmedi ve omuzumu sıkmaya devam etti. Canım yandığı için öğretmenin elini indirdim ve yerime geçtim.

“KAFAMA, YÜZÜME, ENSEME TEKRAREN VURDU”

M.H.Y. kelamlarını şöyle sürdürdü:

Birkaç dakika sonra öğretmen yanıma geldi ve başıma, yüzüme, enseme yanlışsız tekraren tokat attı. Bana hitaben, ‘Dayak nasıl olur gör bakalım’ diyerek beni darbetti. Ben rastgele bir karşılık vermedim. Hoca bana vurduktan sonra zil çaldı, ben de sınıftan çıktım. Olayın görüntüye çekildiğini bilmiyordum ve bu durumdan ailemden bahsetmedim. Öğretmenimin beyanının tersine bana vurdu, canımı yaktı. Bana ’Yavşak’ dedi. Bu olaydan sonra arkadaşlarım benimle dalga geçip eğleniyorlardı. Arkadaşlarım benim imgemi neden çektiklerini bilmiyorum. İmaj toplumsal medyaya niyet rahatsız olup şikayetçi oldum. Olaydan sonra belli bir müddet derse girdiğim doğrudur fakat sanık olan öğretmenimle bağlantı kurmadım. Olayların tesiriyle derslere katılmadım ve devamsızlık yüzünden sınıfta kaldım. Birinci başta öğretmenim tarafından dayak yediğim ailem tarafından bilinmesin diye şikayetçi olmadım. Lakin görüntü her yere yayılınca ve ailem mevzuyu öğrenince şikayetçi oldum.

Baba Ahmet Yılman da öğretmenden şikayetçi olduklarını tabir etti. Mahkeme heyeti, şahit öğrencilerin dinlenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir