Ölüme mahkum edilen şairi anlatan opera “perde” diyecek

Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) tarafından Chenier’in hayatının sahneye uyarlandığı Andrea Chenier operası, bugün saat 20.00’de Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak.
Eserin rejisörlüğünü üstlenen Recep Ayyılmaz, genel prova öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, hazırlanan operanın, tarihinde belirli formatlarda düzenlenmiş müzikal ve teatral manada bir devri yansıtan bir eser olduğunu söyledi.

İstanbul doğumlu şair Chenier’in operaya uyarlanmış hayatını sahneye taşıdıklarını aktaran Ayyılmaz, “Büyük bir yapım. Korosuyla, minik bir bale sahnesiyle, kalabalık solist takımıyla opera repertuvarının en değerli yapıtlarından biri.” dedi.

Ayyılmaz, yapıtın dört perdeden oluştuğunu lakin son iki perdeyi birleştirerek üç perde olarak sahneleyeceklerini, uzun bir çalışma sürecinin akabinde hazırlıklarını tamamladıklarını anlattı.

Çalışmalarında “harmanlamanın” öne çıktığını kaydeden Ayyılmaz, “Bu yapıtta de 21’inci yüzyıldan 1789’a bakmayı tercih ettik. Hem dekor hem kostüm hem makyaj manasında hem de mizansensel olarak, dramatik aksiyon ismine, birebirlikten kimi defa uzaklaşarak, bestekara ve librettocuya bağlı kalmayarak kendi imzamızı atmaya çalıştık. Yani Türklerin 2023’e girerken 1789’a bakışını anlattık yapıtta.” tabirlerini kullandı.

.

ANDREA CHENIER OPERASI 

İtalyan bestekar Umberto Giordano’nun değerli yapıtlarından olan Andrea Chenier operası, Fransız İhtilali devrinde mefkureleri uğruna genç yaşta mevte mahkum edilen şair Andrea Chenier’in kısa hayat hikayesini husus alıyor.
Recep Ayyılmaz’ın sahneye koyduğu yapıtta, orkestrayı dönüşümlü olarak Şef Raoul Grüneis ve Şef Sunay Muratov yönetecek.
Andrea Chenier rolünde Murat Karahan, Ünüşan Kuloğlu, Emrah Sözer, Carlo Gerard rolünde Eralp Kıyıcı, Çetin Kıranbay, Kamil Kaplan, Maddalena de Coigny rolünde ise Feryal Türkoğlu, Burcu Uyar ve Seda Aracı Ayazlı dönüşümlü olarak sahneye çıkacak.
Eserin dekor tasarımı Çağda Çitkaya, kostümleri Gazal Erten, ışık tasarımı ise Fuat Gök imzası taşıyor.
Koro şefliğini Maurizio Preziosi’nin, koreografisini Özge Ay’ın yaptığı yapıtta, ADOB’un bale sanatkarları da sahne alacak. AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir