Son Dakika! Bakan Bilgin: En düşük emekli maaşını yükselteceğimiz alternatif çalışmalarımız var

“5 BİN 500’E YÜKSELTTİĞİMİZ EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI YETERSİZ KALDI”

Bakan Alim’in açıklamaları şöyle: “Biz çalışanlarımızı koruyoruz. Toplu kontrat kurumumuz bu mevzuda kıymetli bir sistemdir. Çalışanlar için mevzuatta bu türlü bir düzenleme yok, toplumsal devlet sorumluluğuyla bunu yerine getirmek zorundayız. 5500 liraya yükselttiğimiz en düşük emekli aylığı bugünkü kaidelerde yetersiz kaldığını lider vurgu yaptı. Ben de tıpkı fikirdeyim. Bununla ilgili alternatif çalışmaları yaptık.

“YÜKSELTECEK ALTERNATİF MODELLERİMİZ VAR”

1 aydan bir mühlet evvel bunları açıklayacaktım lakin bugün belirtiyordum. Alternatif çalışmaları en düşük emekli maaşını yükseltecek alternatif modellerimiz var. Bunun yanında emeklilerin aldığı bayram ikramiyeleri var. Bunları pahalandıran çalışmalarımız var. Emeklilere rahat nefes aldıracak bir düzenlemeyi detaylı halde çalıştım.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAŞI CUMHURBAŞKANIMIZA SUNACAĞIZ”

Bunu sarsıntı bir süre tesiriyle ertelenmiş oldu lakin bu hafta içinde en geç önümüzdeki hafta bunu Cumhurbaşkanımıza arz edeceğim. İnanıyorum ki emeklilerin beklediği onları daha rahat nefes alacak bugünkü tahribatın iktisattaki daha koruyacak tekliflerimizin de Cumhurbaşkanımız tarafından olumlu değerlendirileceğini ümit ediyorum. Bu çalışma bütün emeklilerin hayatında önemli bir rahatlama sağlayacaktır.

“SINIRLI BİR BÖLGEYLE İLGİLİ TABAN FİYAT ÇALIŞMASI VAR”

Sınırlı bir bölgeyle ilgili minimum fiyat çalışması var, bittiğinde kamuoyuyla paylaşacağım. 5000’den başlayıp 9000 güne kadar prim ödeyenler var. 9 bin ile 7 bin 200 prim ödeme günü var. Bizim kamuoyuna söylediğimiz şey çok açıktır. Emeklilikte yaşa takılan ne demek, kanun geri işlemiştir. Bu mağduriyet meydana getirmiştir. Hukuk kuralı geri işlemez. Bunu ortadan kaldırdım. Emeklilere hürmet duyalım, emeklilerle ilgili ıslahat formunda düzenleme yapmayı konuşuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir