Taksiciler güncelleme kuyruğunda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UKOME toplantısında alınan kararla, taksilerde açılış fiyatı 9.80 liradan 12.65 liraya, kısa uzaklık 28 liradan 40 liraya, taksi ara fiyatı kilometrede 6.30 liradan 8.51 liraya yükseldi.

1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olarak yeni tarifiler için, taksimetrelerini güncellemek isteyen taksi sürücüleri, Bağcılar’daki bir firmaya sabah erken saatlerden itibaren gelmeye başladı.

Taksimetrelerini artırımlı tarifelerle güncelletmek için gelen taksiciler, uzun kuyruklar oluşturdu. Taksimetreler yeni artırım oranlarına nazaran güncellenerek, mühürlendi.

“BU ARTIRIMLA KISA ARALIK YOLCUSU AZALACAK”

Taksici Ünal Yüksel, bir saattir beklediğini belirterek, “İşlemler saat 10.00’da başlayacak. Biz artırım istemiyorduk, yevmiyeler düşürülsün, yakıt indirimi olsun. Her artırım bizi etkiliyor. 600 lira güncelleme bedeli var. İndi-bindi 40 lira oldu. Taksiye binebilen de var binemeyende. Bu artırımla kısa uzaklık yolcusu azalacak. Uzun işlerde de düşüş yaşanacak” dedi.

“YAKIT ARTMAZSA ŞU ANKİ ARTIRIM YETERLİ”

Taksici Alişen Dikbıyık yapılan yüzde 29 artırımın yetersiz olduğunu vurgulayarak, “Biz yüzde 50 artırım bekliyorduk, 29 oldu. Yakıt ilerleyen günlerde tekrar artacak. Yakıt fiyatları artmasa artırım şu anda kâfi. Lakin artarsa tekrar yetmez. Yarın yakıt tekrar artarsa, taksici yolcu seçmeye başlayacak. Yolcuya nereye gidiyorsun diye soracak. Zira yevmiyesi kurtarmayacak. Taksici 3 kilometreyi 40 dakikada gidiyor ve 40 lira alıyor. Saatte 120 lira toplaması lazım ki otomobilin yevmiyesini versin. Biz kuyruğun başındayız ve bir saat oldu. Sanırım bir saat daha bekleyeceğiz” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir