Tane tane ve bembeyaz pilav pişirmenin yolu birkaç püf noktasından geçiyor…

Tane tane pilav nasıl yapılır?

Saray mutfağından günümüze klasik Türk sofrasının vazgeçilmez ögelerinden olan pilavı tane tane yapmak için tek bir şey kâfi değil. İşte tane tane pilav yapmanın püf noktaları:

Pirinci güzel seçin

Alacağınız pirinç yapacağınız pilavın kalitesini belirler. Ülkemizde kullanılan birden fazla pirinç çeşidi olduğundan bu hususa şöyle açıklık getirmek gerekiyor ki, tane tane pilav yapmak için tercih edilmesi en uygun pirinç baldo pirinçtir. Osmancık ise daha çok dolma ve sarmalarda kullanılması gereken pirinç çeşididir.

Pirinci ıslatın

Pirincinizi ıslatmadan da natürel ki pilav yapabilirsiniz fakat öncesinde pirince ıslatmak pilavınızın kalitesini arttıracaktır. Pirinci yemeğinizi hazırlamadan 1-2 saat evvel ılık su içerisine koyarak üstünü kapatacak biçimde tekrar ılık su ile tamamlayın. En değerli noktası ise pirinci kullanmadan evvel büsbütün duru bir su çıkan kadar yıkayıp süzdürmek.

Tereyağı kullanın

Eğer bir alerjiniz yoksa tereyağı kullanmak hem pilavınızın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır hem de parlaklık katacaktır. Kıvam olarak da tane tane halinde bir pilav elde etmenizi sağlar.

İyice kavurmadan su eklemeyin

Tereyağı eklediğiniz tencerenize pirinçlerinizi ekledikten sonra üzerine direkt olarak sıcak su eklemeyin. Evvel bir mühlet pirinçleri tereyağı ile kavurun. Kavrulmuş pirinçler renklerini kaybederek solmak yerine pırlantayı andıran bir parlaklığa hakikat döndüğü vakit kavurma süreciniz tamamlanmış demektir.

Birkaç damla limon suyu

Daha beyaz ve parlak bir pilav elde etmek istiyorsanız pirinçleri kavururken içerisine 5-6 damla kadar limon damlatın. Böylece tereyağından gelebilecek hafif sarartıları da engellemiş olursunuz. Limon kullanmak istemeyen ya da alerjisi olanlar bu süreç için tıpkı vakitte maden suyu da kullanabilirler. Yeniden birkaç damla civarında maden suyunu pilavınızı parlatmak için kullanabilirsiniz.

Uygun ölçüde su kullanın

Pilavınızı haşlarken kullanacağınız suyu çok koyarsanız lapa, az koyarsanız da yarım pişmiş bir pilav elde edersiniz. Tane tane bir pilav için en uygun ölçü her 1 su bardağı pirinç için 1,5 su bardağı su eklemek olacaktır. Tencereye ekleyeceğiniz suyun öncesinde kaynamış ve 2-3 dakika kadar beklemiş olduğundan emin olun. Pirincinizi öncesinde ıslattıysanız ölçüyü biraz daha kısarak da kullanabilirsiniz. Olağan su yerine tekrar tıpkı formda sıcak olmak koşuluyla tavuk ya da et suyu kullanarak da pilavınıza farklı bir tat katabilirsiniz.

Sürekli karıştırmayın

Suyu döktükten sonra pilavınızı daima olarak karıştırmanıza gerek yok. Suyunu çeke çeke bizatihi pişecektir. Yalnızca suyu döktüğünüz vakit 1 seferliğine suyun her noktaya dağılması açısından karıştırın ve akabinde ağzını kapatarak pişmeye bırakın.

Kısık ateşte pişirin

Altını çok açmanız halinde pilavınızın içine koyduğunuz su daha çabuk buharlaşacak ve pilavınız lapa bir hal alacaktır. Adeta demlenmeye bırakır üzere kısık ateşte suyunu çekmesi için bırakın. Daha uzun sürse de daha lezzetli olacaktır.

Kapağını açmayın

Yüksek ateşte pişirmek üzere pilavın ağzını açık bırakmak da su buharının süratlice terk etmesine yol açacak ve pişme mühletini etkileyerek lapalaşmasına neden olacaktır. Bu nedenle makul bir müddete kadar denetim etmek için dahi kapağını açmayın.

Pilavınızı terletin ve demleyin

Pişirirken pilavınızın kapağını açmamış olmanız pilavınızın üzerinde oluşan su buharlarını terletme yolu ile lapaya dönmekten kurtaracak ve bu sürecin üzerine bir de piştikten sonra tekrar ağzını sıkıca kapatma sürecini ekleyerek büsbütün tane tane olmasını sağlayabileceksiniz. Pişen pilavınızın kapağını kaldırarak bir bezi gerdirin ve bezin ucunu tencerenin altına sıkıştırın ki gevşemesin. Akabinde kapağı bezin üzerine kapatın ve 20 dakika boyunca bu halde bırakın. Pilavınız daha lezzetli ve tam istediğiniz üzere tane tane olacak.

Pilav pişirirken nelere dikkat etmeli?

  • Pilavın su oranı: Pilavın su oranı, cinsine ve lezzetine nazaran değişebilir. Fakat çoklukla 1 kesim pirinç için 2 modül su kullanılır.
  • Pişirme mühleti: Pilavın pişirme müddeti, cinsine ve seçilen su oranına nazaran değişebilir. Pilavın pişmiş olup olmadığını anlamak için suyunu çektirmesini ve pirinçlerin yumuşak olmasını denetim etmelisiniz.
  • Pilavın pişirilme formu: Pilavı çoklukla kapaklı bir tencerede pişirirsiniz. Kapaklı olarak pişirmek, pirinci nemli meblağ ve lezzetli hale getirir.
  • Pilavın soslu olması: Pilavı soslu hale getirmek için, pirinci pişirdikten sonra tuz, baharat yahut sebzeler ekleyebilirsiniz.
  • Pilavın dinlendirilmesi: Pilavı pişirdikten sonra, tencereyi kapatıp birkaç dakika dinlendirmek pilavın lezzetini arttırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir